NASZA HISTORIA
Zwierzęta leczymy od 3. pokoleń
Historia lecznicy dla zwierząt Zabierzów
W 1969r. ze względu na system nakazów pracy lek. wet. Bronisław Maciejowski otrzymał nakaz pracy w ówczesnym województwie krakowskim. W owym czasie lecznicy w Zabierzowie jeszcze nie było. Pan Bronisław otrzymał nakaz pracy początkowo w rzeźni przy nadzorze pozyskania mięsa, a potem w lecznicy w Jerzmanowicach. W tym samym czasie zakupił działkę wraz ze starym domostwem w Zabierzowie przy ul. Śląskiej. W 1972r. nastąpiła reforma administracyjna. Podzielono Polskę na województwa i gminy. Gmina Zabierzów powstała z gmin: Zabierzów i – należącej w tym czasie do powiatu chrzanowskiego – gminy Rudawa. Do tej pory najbliższą Zabierzowowi lecznicą dla zwierząt była ta w Pisarach, umiejscowiona poniżej zabudowań browaru w drewnianym domku koło zabytkowego spichlerza/lamusa. Domek i lamus wciąż istnieją i były częścią zabudowań dworskich w Pisarach, dziś należą do prywatnych właścicieli. Jeszcze do około 2010r. nasza lecznica prowadziła w tamtym miejscu akcję szczepienia psów przeciw wściekliźnie za zgodą właścicieli.
Po reformie okazało się że należy rozwinąć praktykę weterynaryjną. Poszukiwano lokalu na lecznicę. Ponieważ praca lekarza weterynarii była pracą czysto wyjazdową, związaną tylko ze zwierzętami gospodarskimi, dużych wymagań wobec lokalu nie było. Więc w 1972r. ustalono, że lecznica w Zabierzowie będzie na ul. Śląskiej, w starym domu zakupionym przez lek. wet. Bronisława Maciejowskiego, który w tym czasie już starał się wybudować dom nieco powyżej. Magazyny na leki oraz biuro znajdowały się więc w starym domu.
W międzyczasie Państwo starało się znaleźć lokal, gdzie można by otworzyć lecznicę i zamontować tam niezbędny sprzęt dla dużych zwierząt. Wybór padł na budynek wodomistrzówki i byłego lokalu gminy Zabierzów przy ul. Targowej 19 (dziś ul. Rodziny Poganów). Centrum wsi, dogodny dojazd dla gospodarzy, obszerna działka z zabudowaniem gospodarczym dawała możliwość postawienia poskromów dla zwierząt. W zabudowaniu gospodarskim było miejsce na stacjonarne leczenie i obserwację zwierząt. W bezpośrednim sąsiedztwie funkcjonował młyn, skup płodów rolnych i plac targowy. Około 1973-74r. po przekazaniu budynku Wojewódzkiemu Zakładowi Weterynaryjnemu otwarto Lecznicę Dla Zwierząt i znajduje się ona tu do dziś. Po ostatecznym odzyskaniu niepodległości przez Polskę i przemianach gospodarczych, w roku 1991 rozpoczął się proces prywatyzacji lecznicy. Trwało to około 3 lata ze względu na zawiłości własnościowe. Oprócz tego, przewlekłość procesu wynikała z tego, że kierownictwo wojewódzkie, wciąż zdominowane ludźmi z przeszłością PRL, nie ułatwiało lek. wet. Markowi Maciejowskiemu przejęcia zakładu – ze względu na bezpartyjność i bezkompromisowość Panów Maciejowskich względem PRL. Zbiegł się też ten proces z przejściem kilku osób pracujących w lecznicy na emeryturę, a jedynym pracującym lekarzem weterynarii pozostał lek. wet. Marek Maciejowski pracujący już w tutejszym zakładzie od 1981 roku. Jego ojciec lek. wet. Bronisław przeszedł na emeryturę w 1979r.
W latach 1991-2006 lek. wet. Marek Maciejowski prowadził samodzielnie działalność weterynaryjną, w dalszym ciągu pracując głównie przy zwierzętach gospodarskich. W międzyczasie zaczęli do Zabierzowa napływać mieszkańcy Krakowa i okolic budując tu domy. Wraz z nimi coraz częściej do Lecznicy witały psy i koty jako zwierzęta towarzyszące. Wymagało to powoli zmiany profilu działalności. Okoliczne pola uprawne były przeznaczane w coraz większej mierze pod zabudowę mieszkalną, rola rolnictwa spadała, ludzie zaprzestawali hodowli zwierząt. Jeszcze do około 2005-09 roku drobna gospodarka istniała, ale obciążona normami unijnymi przestawała się opłacać, a na duże gospodarstwa było zbyt mało gruntów ornych – były one rozdrobnione lub przeznaczane pod zabudowę. W 2005r. studia weterynaryjne ukończył lek. wet. Przemysław Maciejowski. Zmiany w profilu działalności skierowane na zwierzęta towarzyszące wymogły rozwój lecznicy w kierunku dokładniejszej diagnostyki, profilaktyki. Wymagały większego lokalu. W 2010r. podjęliśmy się rozbudowy Lecznicy. Powstał nowy budynek, został dostosowany do konieczności montażu specjalistycznego sprzętu, aby nadążyć za wymaganiami właścicieli „czterołapnych” członków rodzin. W 2020r. studia weterynaryjne ukończył lek.wet. Marcin Maciejowski dołączając do wielopokoleniowego składu naszej Przychodni Weterynaryjnej. Historia pisze się dalej. Przed nami sporo wyzwań, dużo pracy i zmian spowodowanych rozwojem urbanistycznym okolicy, zmianami w strukturze usług weterynaryjnych i innymi czynnikami.